Pasza typu „balancer” - co to jest i z czym się to je?

Na polskim rynku coraz bardziej popularne stają się pasze nazywane balancerami. Co oznacza ta nazwa i dla jakich koni są to pasze? Przeczytajcie nasz krótki przewodnik po balancerach.

 

Pasze typu „balancer” to pasze mające za zadanie zbilansować dietę konia (balance – ang. równowaga). Pasze te nazywane są czasami koncentratami, ponieważ w małej dawce żywieniowej zawierają skoncentrowane wszystkie niezbędne witaminy, minerały i składniki odżywcze.

Głównym zadaniem balancera jest uzyskanie równowagi w diecie konia.

 

DLA KOGO?

Pasze typu „balancer” stworzone są przede wszystkim dla koni żywionych wyłącznie paszą objętościową (siano, sianokiszonka, ubogie w składniki odżywcze pastwisko) lub bardzo popularną w Polsce dietą typu siano plus owies.

Niezależnie od poziomu treningu konie żywione wyłącznie paszą objętościową i owsem bardzo często odczuwają braki m.in. niezbędnych do budowy mięśni białek, witamin takich jak A i E (które tracone są w sianie w miarę upływu czasu), a także minerałów – zależnie od składu gleb na danym obszarze (w Polsce zazwyczaj są to miedź, cynk i selen).

Konie żywione wyłącznie sianem i owsem mogą mieć poważne braki w diecie.

 

Balancery są także świetnym rozwiązaniem w opiece nad końmi łatwo przybierającymi na wadze i otyłymi, gdyż mała dzienna dawka (np. 100g /100kg masy ciała) zapewnia znaczniej mniej kalorii, a jednocześnie pokrywa podstawowe zapotrzebowanie konia. (przykładowa dawka dzienna zwykłego musli to 600g / 100kg masy ciała!)

 

Pasze typu „balancer” mogą służyć także do zbilansowania diety opartej na innych paszach podawanych w mniejszych ilościach niż rekomendowane przez producenta. W takich jednak przypadkach najlepiej poradzić się dietetyka lub lekarza weterynarii w kwestii dobrania odpowiedniej dziennej dawki żywieniowej.

 

RÓŻNE RODZAJE BALANCERÓW

Balancery mogą występować w różnej formie. Pierwszą z nich będzie zbożowe musli bez owsa (zobacz szeroką gamę balancerów NubaEqui). Taka pasza idealnie nadaje się do mieszania z owsem. Dedykowana jest dla koni w treningu – od lekkiego do intensywnego (zależnie od kaloryczności balancera).

Balancery występują także w formie granulatu. Mogą to być granulaty zbożowe lub zawierające bardzo małą ilość skrobi i cukru balancery dedykowane dla koni zagrożonych ochwatem, czy nadpobudliwych jak np. Saracen Essential Balancer. Saracen Essential Balancer nadaje się także jako uzupełnienie diety opartej wyłącznie na paszy objętościowej.

Trzecim rodzajem balancera będzie sieczka, nie zawierająca w swoim składzie nasion zbóż. Może to być niskokaloryczna sieczka z traw i lucerny dedykowana koniom niepracującym, otyłym i ze skłonnością do tycia jak np. Nuba Slimmer Musli, ale także bardziej kaloryczna sieczka dla koni będących w treningu i żywionych dietą siano plus owies (Dengie Fibre Balancer).

 

Wybór paszy typu balancer jest naprawdę duży, dzięki czemu każdy powinien znaleźć tę odpowiednią dla swojego konia:) Całą naszą ofertę balancerów znajdziecie tutaj.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię